X
شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰ ۳۸۷۴
چچ
راهنمای سریع ارباب رجوع

راهنمای سریع ارباب رجوع

برای آگاهی از فرآیندهای سازمان حتما کتابچه راهنمای سرمایه گذاری را که در پایان مطالب این صفحه قرار دارد مطالعه فرمائید .

AR-SA

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشکر از شما بخاطر مراجعه به سایت سازمان ، در این بخش فایل کتابچه راهنمای سرمایه گذاری در بخش صنعت ، معدن و تجارت استان نیز بارگذاری شده که در صورت تمایل ، به فایل های ضمیمه این بخش که در ذیل مطالب قرار دارد ، مراجعه نمائید .

نگاه کلی به استان:

استان گلستان با مساحتی بالغ بر 7/20437کیلومترمربع که حدود 3/1درصد از مساحت کل کشوررا شامل می‌شود. این استان مشتمل بر 14شهرستان، 21بخش، 25شهر ،51 دهستان است. از نظر طول جغرافیایی بین 36 درجه و 24 دقیقه تا 38 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی و 53 درجه و 51 دقیقه تا 56 درجه و 14 دقیقه طول شرقی واقع شده است . همچنین استان گلستان از شمال به مرز بین ایران و جمهوری ترکمنستان - از شرق به استان خراسان شمالی از جنوب به استان سمنان و از غرب به استان مازندران و دریای خزر محدود می شود . موقعیت جغرافیایی استان به‌گونه‌ای است که در سطح کشور از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، همجواری با کشورهای آسیای مرکزی و اشتراکات قومی و فرهنگی با این کشورها و قرارگیری در بین دومرکز بزرگ جمعیتی در شرق و غرب استان و همچنین چشم‌اندازهای زیبای طبیعی و آثار باارزش تاریخی و مذهبی ،مزیت‌های مناسبی هستند که استان می‌تواند درجهت روند توسعه بکار گیرد. به‌علاوه پتانسیل‌های اقتصادی استان ، با توجه به استراتژیک بودن محصولات تولیدی کشاورزی زیاد است تقویت بسترهای موجود نقش بسزایی در شکوفایی اقتصادی منطقه و کشور دارد.استان گلستان از سه بخش کوهستانی، کوهپایه‌ای و جلگه‌ای تشکیل شده است که 50درصد مساحت آن را نواحی جلگه‌ای و دشت تشکیل می‌دهد.تنوع اقلیمی استان موجب پوشش گیاهی متفاوت درپهنه‌سرزمینی گشته و هرکدام دارای مزیت‌های ویژه‌ای در فصول مختلف سال می‌باشند که از این نظر می‌توان امیدوار بود استان در آینده حضور فعال در بازار جهانی برای صادرات کالاهای کشاورزی داشته باشد. از نظر اقلیمی بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که میزان تبخیرو تعرق از 700میلیمتر تا 1700میلیمتر در نوسان است . علاوه بر آن مقداری رطوبت نسبی از غرب به شرق کاهش یافته که برعکس درجه حرارت افزایش می‌یابد.متوسط بارندگی استان حدود 671 میلی‌مترکه میزان آن از غرب به شرق کاهش یافته به‌گونه‌ای که در منطقه شمال شرق (چاد) به حدود 150میلی‌متر در سال می‌رسد.همچنین کل پتانسیل آبهای سطحی و زیرزمینی 4/2میلیارد مترمکعب می‌باشد که 48 درصد آب زیرزمینی و 52 درصد آبهای سطحی است.از لحاظ پوشش جنگلی ، وسعت جنگل ها بالغ بر 421 هزار هکتار و حدود 20 درصد نسبت به کل استان است . تمام قسمت جنوبی و جنوب شرقی و قسمتی از شرق دشت دارای پوشش جنگلی است .

مراتع این استان با وسعتی بیش از یک میلیون هکتار در 4 حوضه آبخیز : اترک گرگان قره سو نکا قرار گرفته اند. این مراتع از نظر موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی شامل مراتع ییلاقی و قشلاقی بوده و مورد استفاده دامهای این استان قرار می گیرد .

مزیت های سرمایه گذاری صنعتی و معدنی در استان

1. برخورداری از امنیت سیاسی ، انتظامی بالا

2. داشتن اقلیم مناسب جهت جذب و نگهداری متخصصین صنعتی و معدنی

3. استان مستعد سرمایه گذاری از لحاظ جغرافیایی بوده و بخش های وسیعی از آن شامل امتیازات ویژه منطق توسعه نیافته از جمله معافیت مالیاتی 10 ساله و استفاده از تسهیلات ارزی با حداقل سهم آورده می باشد .

4. وجود 13 شهرک صنعتی و 9 ناحیه صنعتی دایر با کلیه امکانات زیربنایی

5. دارا بودن مرز آبی و خشکی با کشور ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه

6. تدوین نقشه استقرار صنعت در استان وتصویب در کارگروه آمایش ومحیط زیست استان .

7. وجود گمرک مرزی اینچه برون و امکان ایجاد صنایع با تولیدات صادراتی

8. وجود ذخایر معدنی غنی ( ذغالسنگ ، صدف کوهی ، سنگ لاشه آهکی و ید ) در استان و امکان فرآوری آنها و ایجاد صنایع معدنی

9. امکان ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش دام و طیور بدلیل وجود دامهای فراوان

10. امکان استقرار صنایع تبدیلی کشاورزی با عنایت به تولید محصولات مختلف زراعی و باغی

11. جاده اصلی بین المللی دسترسی به حمل و نقل ریلی فرودگاه بین المللی وپتانسیل دسترسی به اسکله

12. برخورداری از ساحل دریای خزر و امکان ایجاد واحدهای صنعتی فراساحل ، شناور و سازه های دریایی ، کشتی های صیادی و تفریحی

13. امکان ایجاد صنایع مرتبط با شیلات در استان با توجه به وجود ذخایر ماهیان خاویاری در قسمت شرقی دریای خزر و گسترش پرورش آبزیان در سطح استان

14. وجود دانشگاههای دولتی ، آزاد ، پیام نور ، غیر انتفاعی و جامع علمی کاربردی در شهرستانهای مختلف استان

15. وجود منطقه وسیع حاشیه اترک در شمال استان و مجاز برای استقرار کلیه صنایع شیمیایی و غیر شیمیایی طبق مصوبه هیات محترم وزیران و برخوردار از امتیازات ویژه مناطق توسعه نیافته از جمله معافیت مالیاتی 10 ساله

16. وجود نیروگاه 1000 مگاواتی و امکان استقرار صنایع انرژی بر و وجود شبکه گاز رسانی در سراسر استان

17. وجود طرح مجتمع پتروشیمی با پیشرفت مناسب و کارخانه سیمان و امکان استقرار صنایع پایین دستی آنها

18. عبور خط لوله گاز سراسری سرخس-نکا و خط لوله گاز ترکمنستان به ایران و امکان تامین مصرف گاز صنایع بعنوان سوخت و ماده اولیه

19. وجود پتانسیل صنایع دستی زودبازده با سابقه طولانی در رشته های مختلف ، صنایع دستی ، ابریشم بافی، قالی بافی ، زیور آلات سنتی ، نمد بافی و ...

20. امکان استقرار صنایع بزرگ با توجه به تامین امکانات زیر بنایی لازم از جمله شهرک صنعتی بزرگ 1000 هکتاری اترک

تحلیل وضعیت صنعت ومعدن استان

استان گلستان به عنوان قطب اصلی امنیت غذایی در کشور از پتانسیل بالایی در جهت شکل‌گیری صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش زراعت و دامداری برخوردار است.علاوه بر این ذخایر معدنی استان و وجود شبکه‌های فعال و واجد اهمیت انتقال انرژی فرصت مناسبی برای ایجاد صنایع بزرگ و برخوردار از فن‌آوری پیچیده فراهم آورده است.همچنین با توجه به پتانسیل آبی مناسب نسبت به استان‌های شرقی کشور و برخورداری از اراضی قابل تخصیص به فعالیت‌های صنعتی در مقایسه با فضای جغرافیایی اشباع شده استان‌های حاشیه خزر، به عنوان پهنه ذخیره توسعه صنعتی حاشیه دریای خزر و شمال شرق کشور محسوب می‌گردد. این ویژگی‌ها امکان شکل‌گیری زنجیره‌های تولیدی صنایع غذایی، ماشین‌آلات تولیدی کشاورزی، تشکیل خوشه صنعتی پتروشیمی و فلزی، ایجاد شهرک‌های جدید صنعتی و نواحی بهره‌برداری معدنی، و ایجاد قطب توسعه در مناطق قابلیت‌دار بویژه شمال شرق استان و... را فراهم می‌سازد که در برنامه‌ریزی ساختاری به آن توجه گردیده است.

برنامه واستراتژی سازمان صنعت ، معدن ، تجارت

ü صنعت

1 - اولویت به توسعه صنعتی استان با تاکید بر صنایع وابسته و پیوسته بخش کشاورزی ، صنایع تبدیلی، ماشین آلات کشاورزی ، مونتاژ خودرو و صنایع پاک بویژه الکترونیک و صنایع فرآورده های معدنی با پیش بینی حداقل تسهیلات مورد نیاز حدود 20000 میلیارد ریال.(طرحهای با پیشرفت فیزیکی بالای 10 درصد که زمین محل استقرار آنها تامین گردیده است).

2 - تکمیل طرحهای نیمه تمام صنعتی در دست اقدام استان در صورت اختصاص تسهیلات 2000 میلیارد ریالی (طبق مصوبات سفر هیئت محترم دولت).

3 ساماندهی صنایع استان برای رقابت پذیری، ارتقاء بهره وری و ایجاد ارزش افزوده.

4 الزام به استقرار و تمرکز صنایع در شهرکها و نواحی صنعتی.

5 امکان سنجی استقرار صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی در محور حاشیه اترک با توجه به منابع نفتی ( دریای کاسپین و سرزمینهای فرامرزی همجوار) و زیر ساختهای موجود و آتی (بویژه خطوط لوله گاز).

6 تکمیل زنجیره تولید و تقویت خوشه های صنعتی برای صنایع موجود استان.

ü معدن

1- توسعه اکتشاف و بهره‌برداری از ذخایر و منابع معدنی و افزایش ظرفیت بهره‌برداری از معادن موجود

ساماندهی وتجهیز نواحی بهره­برداری معدنی در مناطق مستعد استان

کتابچه راهنمای ارباب رجوع :

فایلهای پیوست
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.8681486447652
Query time: 2.1237869262695