X
شنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ۲۳:۱۶ ۱۵۲۳
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده  
چچ
بازدید سفیر ایران در ترکمنستان از چند واحد تولیدی در شرق استان گلستان

بازدید سفیر ایران در ترکمنستان از چند واحد تولیدی در شرق استان گلستان

سید محمد احمدی سفیر ایران در ترکمنستان از چند واحد تولیدی در شرق استان گلستان بازدید نمود .

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گلستان، سید محمد احمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان از کارخانجات صباح گلستان در ناحیه صنعتی آقچلی شهرستان آزادشهر ، بانیار پلیمر ، آق آلتین شیمی و آرتان دانه در شهرک صنعتی گنبد کاووس ، نورد فولاد گلستان در شهرستان مینودشت و مجتمع تولید گوشت مرغ گلند در شهرستان رامیان بازدید نمود .

در این بازدید که با حضور فرمانداران شهرستان های گنبد کاووس ، آزادشهر و رامیان ، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گلستان و جمعی از مسئولین شهرستانهای ذیربط صورت پذیرفت ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان ضمن بازدید از خطوط تولید واحدهای تولیدی و استماع عملکرد و مشکلات آنها ، گفت : هدف از این بازدید ، آشنایی با توانمندیهای استان ، بررسی مشکلات و راهکارهای توسعه صادرات به کشور ترکمنستان و شرکت در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی و کمیته برون گرایی و جذب سرمایه گذاری خارجی استان گلستان که با حضور استاندار محترم گلستان برگزار خواهد گردید ، می باشد .

سید محمد احمدی گفت : پس از این بازدید نیز ، تاکید بر بهره مندی بیشتر از توانمندیهای استان ، تاکید بر سرمایه گذاری مشترک دو کشور دوست ایران و ترکمنستان با عنایت به تصویب یک فوریت منطقه آزاد اینچه برون گلستان در مجلس شورای اسلامی و تقویت واحدهای تولیدی صادرات محور ، از جمله مهمترین اهداف و برنامه های ما می باشد .

وی همچنین گفت : با توجه به سفر رئیس گمرکات ترکمنستان به ایران ، قطعا موضوعات گمرکی در کشور و استان نیز پیگیری خواهد شد .

احمدی با تاکید بر لزوم اجرای تعهدات صادراتی توسط تجار و بازرگانان ایرانی و گلستانی ، گفت : یکی از مواردی که به تجارت خارجی کشور ضربه زده ، عدم تعهد تجار و بازرگانان کشور نسبت به قراردادهای تجاری خود در زمان مقرر بوده است که اعتماد مشتریان را نیز سلب نموده و لازم است کلیه تجار و بازرگانان در این خصوص توجه لازم و کافی را داشته باشند .

به گفته سفیر ایران در ترکمنستان ، همچنین در خصوص مشکلات انتقال ارز از ترکمنستان به ایران نیز گفت : جهت رفع مشکلات موجود در حوزه تبادلات مالی نیز که از مهمترین مشکلات تجار و بازرگانان کشور در مبادلات تجاری با ترکمنستان است ، از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری جلسه مشترک با هدف یافتن راهکارهای لازم دعوت نموده ایم و بزودی این جلسه برگزار خواهد شد .

وی افزود : در این خصوص در حال رایزنی با بانک اقتصاد نوین نیز هستیم ، ضمن این که اقداماتی هم از سوی بانک توسعه صادرات در دست پیگیری می باشد ، که امیدواریم بتوانیم این مشکلات را در اسرع وقت مرتفع نماییم .

گفتنی است ، مجموعه صباح گلستان شامل کارخانجات گلستان صباح با سرمایه گذاری 53 میلیارد و 107 میلیون ریال و ظرفیت تولید سالیانه 5000 تن خامه پاستوریزه ، 3650 تن کره پاستوریزه بسته بندی شده ، 2900 تن پنیر پروسس و تولید و بسته بندی 7000 تن پنیر خامه ای و اشتغالزایی 136 نفر ، صباح پودر با سرمایه گذاری 23 میلیارد و 800 میلیون ریال و ظرفیت تولید سالیانه 1800 تن پودر آب پنیر ، 1500 تن شیر خشک و 2000 تن پودر آب پنیر و اشتغالزایی 49 نفر و صنایع شیر فجر گنبد با سرمایه گذاری 50 میلیارد و 888 میلیون ریال و ظرفیت تولید سالیانه 22500 تن پنیر سفید ایرانی ، 1500 تن پنیر پاستوریزه لاکتیکی و 3000 تن شیر پاستوریزه و اشتغالزایی 255 نفر و صنایع بسته بندی فجر گنبد با سرمایه گذاری 250 میلیارد ریال و اشتغالزایی 70 نفر در ناحیه صنعتی آقچلی شهرستان آزادشهر مشغول فعالیت می باشد و محصولات خود را به کشورهای آسیای میانه ، ترکمنستان ، آذربایجان ، ارمنستان ، عراق ، افغانستان ، کویت ، پاکستان و ترکیه صادر می نماید .

همچنین کارخانه بانیار پلیمر در شهرک صنعتی گنبد کاووس با ظرفیت تولید سالیانه 60000 تن پلی استایرن قابل انبساط و سرمایه گذاری 850 میلیارد ریال زمینه اشتغال 22 نفر را فراهم نموده و محصولات خود را به کشورهای ترکمنستان ، افغانستان و عراق صادر می نماید .

کارخانه آق آلتین شیمی نیز که در شهرک صنعتی گنبد کاووس فعالیت می کند ، با سرمایه گذاری 20 میلیارد ریال ، ظرفیت تولید سالیانه 274 تن یدات پتاسیم ، یدات کلسیم و یدید پتاسیم را داشته و زمینه فعالیت 13 نفر را فراهم نموده است ، و کشور هدف صادراتی آن نیز ترکمنستان می باشد .

کارخانه آرتان دانه گلستان هم که در شهرک صنعتی گنبد کاووس قرار دارد با ظرفیت 45000 تن خوراک دام و طیور در سال و سرمایه گذاری 110 میلیارد ریال زمینه فعالیت 16 نفر را فراهم نموده است و محصولات خود را به کشورهای ترکمنستان و افغانستان صادر می کند .

بنا بر این گزارش کارخانه نورد فولاد گلستان در شهرستان مینودشت با ظرفیت تولید سالیانه 340 هزار تن انواع میلگرد فولادی از سایز 5/5 تا 28 و سرمایه گذاری 185 میلیارد ریال ، زمینه اشتغال مستقیم 85 نفر و غیر مستقیم 250 نفر را فراهم نموده است ، و محصولات خود را به کشورهای ترکمنستان ، افغانستان و عراق صادر می نماید .

کشتارگاه مرغ قلعه قافی نیز ظرفیت تولید 6000 قطعه مرغ آماده طبخ در ساعت را دارا بوده و سردخانه ای با ظرفیت نگهداری 3000 تن را دارد و محصولات خود را به کشورهای قزاقستان و عراق صادر می نماید .

در بازدید از این واحد تولیدی ظرفیت های بالای استان گلستان در تولید و صادرات مرغ مورد تاکید قرار گرفت .

شایان ذکر است سفیر ایران در ترکمنستان در حاشیه بازدید از توانمندیهای تولیدی و صادراتی استان از موزه فرش دستباف شهرستان گنبد کاووس ، برج آجری قابوس گنبد و مجموعه گردشگری آبشار کبودوال علی آباد کتول نیز دیدن نمود .

موزه فرش دستباف شهرستان گنبد شامل مجموعه ای از نفیس ترین فرش های دستباف ترکمن است که در مقابل برج قابوس گنبد کاووس واقع شده است .

برج آجری قابوس گنبد که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که نزدیک به پانزده متر از زمین بلندتر است قرار داردو بلندای بنا به همراه پی آن ۷۲ متر می‌باشد. این بنا در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی و در زمان پادشاهی کاووس بن وشمگیر و در شهر گنبدکاووس که پایتخت پادشاهان زیاری آن دیار بوده، بنا گردیده‌است.

آبشار کبودوال نیز بلندترین آبشار تمام خزه‌ای دنیاست ، که در 11 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان علی‌آباد کتول واقع شده است ، و در ابتدای جاده آن سد خاکی بزرگی قرار دارد .

 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.1309393246969
Query time: 2.6613217989604